Áttekintő
Az Unitronics PLC + HMI-k minden egyben típusú programozható logikai vezérlők, melyeket hatékony szoftver, kiváló támogatás és teljes kínálat jellemez. Az egybeépített PLC és operátorpanel koncepció úttörőjeként ismert Unitronics termékeivel kimagasló értéket kínálunk úgy a hardver, a szoftver mint a támogatás területén.
PLC alapok
Programozható logikai vezérlőkről tömören
Elnevezés
A PLC elnevezés az angol Programmable Logic Controller rövidítése, magyarul programozható logikai vezérlő. Magyarországon a német megfelelőjével is találkozni lehet, ami SPS, azaz Speicherprogrammierbare Steuerung.
PLC funkciója és fő összetevői
A programozható logkai vezérlő egy jellemzően az iparban használatos vezérlő, ami az angol Input/Output nyomán I/O-nak nevezett ki- és bemenetekkel van ellátva. Fő összetevői:
- A programozható logikai vezérlő működésének logikájáért a CPU-nak nevezett (Central Processing Unit) központi feldolgozóegység felel, illetve a felhasználói program amit futtat.
- A fent már említett I/O-k, melyek révén a PLC bemenetein a környezetéről, vagyis a gépekről és folyamatokról érkező információk fogadására képes. Ezeket többnyire különféle érzékelők közvetítik. Ugyancsak az I/O-k közé tartoznak a kimenetek, melyek pedig arra szolgálnak, hogy azokkal különféle beavatkozó szervekre hatva, a programozható logikai vezérlő szabályozni illetve vezérelni tudjon.
- A modern programozható logikai vezérlők elengedhetetlen összetevői a kommunikációért felelős modulok, melyek más eszközökkel segítenek kapcsolatot tartani, például vonalkódolvasókkal, pozíció jeladókkal, nyomtatókkal, vagy távoli I/O-kal melyek terepi buszon, vagy az egyre inkább teret nyerő Etherneten teszik elérhetővé a hozzájuk kapcsolódó I/O-kat.
- Végül, de nem utolsó sorban a szoftver, ami a leginkább különbséget tesz a piacon kapható vezérlők között. A programozható logikai vezérlők magas szintű, speciálisan a programozásukra kialakított programnyelveken programozhatók, melyek mutathatnak gyártónként némi eltérést, sőt a rendelkezésre álló funkciók, funkcióblokkok körét és a kezelési kényelmet tekintve rengeteget, azonban alapvetően a PLC programozási nyelvekről készült IEC_61131-3 szabvány által definiált csoportok valamelyikébe tartoznak, melyek közül a talán legáltalánosabban használtak a következők:
- Létradiagramos
- Funkcióblokkos
- Utasításkészletes
Mindez csak egy rövid áttekintő, ami sok mindenre ki sem tér, a részletek iránt érdeklődők számos könyvet vagy akár Internetes írást találnak a témában úgy idegen, mint magyar nyelven, és nem hagyhatjuk ki persze, hogy saját rendezvényeinkre is felhívjuk a figyelmet:
PLC+HMI koncepció
Operátor Panel + PLC = OPLC
Az Unitronics elsőként lépett piacra egybeépített PLC-vel és HMI-vel, amit akkor OPLC-nek (Operátor paneles PLC-nek) neveztek el, végül azonban PLC + HMI megnevezés vált elterjedtebbé. Ez egy operátor panellel, azaz megjelenítővel és esetenként nyomógombokkal egybeépített vezérlő, ami rendkívüli mértékben fokozza és könnyíti a PLC használhatóságát.
Az egybeépített PLC és HMI a kezelő panelt és a programozható logikai vezérlőt egyetlen eszközbe integrálja. Az OPLC az ugyancsak integrált, azaz mindkét összetevőt kezelő fejlesztőrendszernek köszönhetően könnyen programozható, nem kell időt fordítani például a PLC és HMI közötti kommunikáció beállítására és kezelésére. Nincs szükség a két eszköz összekábelezésére, kommunikációs csatornák kiépítésére, de még a keresztreferencia hivatkozásokra sem.
HMI-vel integrált vezérlők alkalmazásai
A kezelői panel egy többnyire grafikus érintőképernyős kijelzőből és esetenként tasztatúrából áll. A HMI üzenetek, állapotok, naplózások, trendek megjelenítésére szolgál, lehetővé téve a vezérlő kommunikációját az automatizált gép kezelőjével. A HMI a billentyűzetén és/vagy érintőképernyőjén keresztül adatbevitelre és funkciók indítására is használható, hogy az operátor is kommunikálhasson a géppel.
Nevezzük alár OPLC-nek, akár PLC + HMI-nek, ezek a minden egyben programozható logikai vezérlők mindenféle automatikus folyamat kezelésére felhasználhatók. A nagy ötletek mindig olyan egyszerűnek tűnnek – miután megszülettek.